U17 med overbevisende udlæg - U19 i sigende nederlag

AGF's U17-hold fortsatte i forårets første kamp, hvor det slap i efteråret - med en storsejr. Denne gang gik det ud over Silkeborg, der måtte forlade Fredensvang med et 0-4-nederlag i bagagen.
Kampen var kun få minutter gammel, da Magnus Kaastrup åbnede scoringen. Et indlæg fra venstre side behandlede han på fornem vis ved at først at sætte en SIF-spiller ud af spillet med en smart førsteberøring, og dernæst klinisk sende bolden i mål.
Efter føringsmålet fortsatte AGF-spillerne med at være i teten, men 1-0 holdt dog halvlegen ud.
I anden halvleg var billedet det samme, og Silkeborg var sjældne gæster foran AGF-målet. De få gange, gæsterne nærmede sig, tog Johannes Frahm sig sikkert af forsøgene.
Et lille kvarter ind i anden halvleg udbyggede Anders Fæster føringen, da han satte pandebrasken på et fint indlæg fra højre side. Og herefter var der ikke længere tvivl om kampens udfald. Det var kun et spørgsmål om sejrens størrelse, for AGF-mandskabet skabte chancer på stribe.
To af disse blev udnyttet. Først blev Magnus Kaastrup sat flot op af Anders Fæster, og den chance lod han ikke forpasse. Med en resolut afslutning gjorde han det til 3-0. I de døende sekunder lukkede og slukkede Anders Fæster kampen, da han var først over en bold, som Silkeborgs keeper ikke kunne holde, og fra nært gjorde han det til 4-0. En fuldt fortjent sejr til U17, der havde to debutanter på holdet; Anton Søjberg og Nikolaj Sauer.
Næste opgave for U17 er på lørdag, hvor OB er modstanderen på udebane.
U19 kunne ikke stå distancen
I forårets første kamp måtte U19 lørdag forlade banen med et 0-2-nederlag til Silkeborg. De første 45 minutter var ellers en meget lige forestilling med chancer i begge ender af banen. Silkeborg var i et par situationer tæt på at tage føringen, men i begge situationer diskede Rasmus Henningsen op med fine redninger. AGF's offensive aktioner udsprang især i højre side, hvor en konstant udfodrende Kasper Lunding var impliceret i mange tilløb til chancer. Det blev dog kun ved lige ved og næsten.
I starten af anden halvleg var billedet det samme: En tæt og lige kamp, der kunne gå til begge sider. Efter godt ti minutter førte et godt angreb til en stor mulighed til indskiftede Younes Diab, men han måtte uheldigvis se sin afslutning prelle af på overliggeren. Og meget sigende for U19's sæson indtil videre, lå bolden kort efter i netmaskerne i den anden ende af banen. Silkeborg udnyttede en opspilsfejl til at slå en hurtig omstilling, som blev omsat til en scoring.
Målet slog tilsyneladede AGF-spillerne ud af kurs, for herefter sad gæsterne på spillet og producerede flere gode chancer. En af disse blev forvaltet til yderligere en scoring, og i sidste ende kunne der ikke indvendes noget imod 2-0-sejren til Silkeborg.
U19 skal i aktion igen på lørdag, hvor OB er modstanderen på udebane.